На предстоящата сесия на Общинския съвет в Благоевград ще бъде приета декларация срещу орязването на две паралелки в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ и в ПМГ „Акад. Сергей Корольов“. Позицията на местния парламент и на кмета Методи Байкушев ще подкрепи искането на родители, които не одобряват предложения план-прием за община Благоевград. Той предвижда свиване на паралелките от шест на пет след седми клас в двете гимназии. Това предизвика несъгласието на учителите, които смятат, че децата трябва да имат свободен избор къде да учат и кое училище да предпочетат.
Преподавателите от Езиковата гимназия подозират, че приемът при тях се намалява, за да се запази изкуствено броят на паралелките в професионалните гимназии. Родители пък предупредиха, че са готови на протестни действия срещу опитите за закриване на езикови паралелки. В петък на заседанието си общинските съветници ще гласуват декларация срещу съкращението на двете паралелки. Казусът с план-приема след седми клас е най-обсъжданата тема в Благоевград, която събира полярни мнения. Потърсихме за коментар Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград.
Няма драма в намаляването на паралелките от 6 на 5 след седми клас в Езиковата гимназия и в Природо-математическата гимназия в Благоевград. Става въпрос за държавна политика, а не за прищевките на който и да било. Съобразяваме се и с демографската криза, и с бизнеса, който да не се чуди какво да прави след 5 години и откъде да търси кадри. Това твърди началникът Ивайло Златанов. Той подчерта, че при план-приема не само в региона, но и в цялата страна 60% от паралелките трябва да са в професионалните гимназии, а 40% – в профилираните. Но в община Благоевград това съотношение е точно обратното – 60% от паралелките са в профилираните гимназии, а 40% – в професионалните гимназии.
„Съгласен съм, че учениците трябва да имат свободен избор къде да учат. Но в нормални граници. Защото по тази логика означава ли, че всички 30 паралелки в община Благоевград трябва да са в двете гимназии – Езиковата и Природо-математическата?! И да закриваме училища ли, както се случи с Механотехникума в града преди няколко години?!“, риторично пита Ивайло Златанов.
И предупреждава, че това може да се случи с Благоевградската професионална гимназия, ако не се направят тези промени в план-приема. Проблем с предложения и приет на Областния съвет план-прием, който предвижда орязването на по една паралелка в тези две гимназии, има само от страна на Езиковата гимназия. А подобни действия са предприети и в община Сандански. Там с по една паралелка е намален приемът в Земеделската професионална гимназия и в Профилираната гимназия, за да може да се формират две паралелки в Техническата гимназия.
„По-малкият брой паралелки означава нещо много важно – няма да е толкова голяма ножицата между баловете на приетите ученици. Защото не е тайна, че в смятаните за елитни гимназии – Езикова и ПМГ, се влиза с много висок бал, но и с доста скромен бал. И учителите започват да се съобразяват с децата, на които им е по-трудно усвояването на знанията, като по този начин спада качеството на образование“, каза още Ивайло Златанов.
Той подчерта, че тази година седмокласниците в община Благоевград са 638, което е със 77 по-малко в сравнение с миналата година. А през 90-те години на миналия век е имало по 1500-1600 деца във випуск. С 399 пък са намалели учениците в седми клас само за последните две години в Благоевградска област, което се равнява на 17-18 учебни паралелки. „План-приемът се утвърждава от Министерството на образованието и науката и от Регионалното управление на образованието. Кметът на една община само съгласува това, което се утвърждава“, подчерта началникът на РУО.