Цената на кралския пъпеш от Пловдив нарасна от 400 до 6000 лв.

Цената на кралския пъпеш от Пловдив нарасна от 400 до 6000 лв.

Все повече се повишава интереса към кралския пъпеш, който вирее в оранжерия в пловдивското село Трилистник и се разиграва на търг. Той беше пуснат на 4 август с начална цена от 400 лева, а цената, която достига към момента вече е 6000 лева.

Търгът ще бъде закрит утре вечер в 21:00 часа. Пъпешът ще бъде откъснат вероятно в петък и ще бъде връчен на човека, победител в търга.

Освен българи у нас, наддават и българи от чужбина. Немалка част от участниците в търга са хора, свързани със земеделието.

„Това много ме радва, защото онази връзка на човека със земята се усеща и по време на търга“, коментира земеделският производител Красимир Кумчев, който успешно отглежда пъпешите Юбари.

Към момента плодът, който ще бъде откъснат, е 1570 грама.

„Всичко на нашата българска земя, на тракийската земя просто расте. Това е уникално. Има още нещо, което може би ще стане по-голяма новина от това до каква цена ще стигне търгът. Това е захарността, която ще измерим в плода. Смята се, че най-доброто, най-високото качество за Юбари, е когато има захарност 13%. Силно се надявам да го наближим, а и да го надминем. Ако това се случи, то ще бъде новина“, коментира Красимир Кумчев.

Средствата от търга ще бъдат дарени на сдружение „Добротворие“, което ще реализира Фонтана с ябълката, който ще символизира плодородието на Тракия.

Красимир Кумчев получава семената на кралския пъпеш като подарък от Юлияна Антонова – дългогодишен служител в посолството ни в Токио.

“За мен беше предизвикателство да отгледам плода, защото това се случва в Япония при много специални условия“, обясни по-рано пред bTV земеделският производител.

Когато пъпешът Юбари се сервира в Япония, се показва кората, за да са сигурни хората, че консумират именно този сорт пъпеш.

Своето название пъпешът дължи на едноименния провинциален японски град Юбари, който е разположен на остров Хокайдо. Там плодът е отгледан за първи път и продължава да се отглежда и днес. Сортът Юбари расте в оранжерии, в които са създадени специални изкуствени условия, които позволяват на сорта да се формира пълноценно и да узрее в съответната форма. Климатът в оранжерията и условията на отглеждане се следят строго. През целия период на отглеждане на Юбари температурният режим и нивото на влажност на въздуха се мери по няколко пъти в зависимост от периода на развитие, пише специализираният сайт agri.bg.

Именно поради редуването на климатичните условия в оранжерията се постига разнообразната вкусова палитра на този сорт.

Японските селекционери твърдят, че ключовата особеност във вкуса на тези пъпеши се дължи на вулканичната пепел в почвата.

Сортът е хибрид. Той е синтез между два сорта. Който го е пробвал, казва, че долавя ту „сочно“, ту „пикантно“, ту „сладко“. Именно такива са вкусовите нюанси след консумацията на този плод.

Пъпешът Юбари е регистрирана търговска марка и ключов стимул за местната икономика. Макар в наши дни всеки да може да купи семена на културата, само в град Юбари съществуват изконните условия за постигане на уникалния вкус.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *