Пеканови ядки за здрав черен дроб, а сега ще ви разкажем повече за тях, тъй като този вид орех не е популярен у нас. Наричат пекана цар на орехите или маслен заради високата му масленост и неоспорими лечебни свойства. Латинското му название е Carya olivaeformis и произхожда от югоизточната част на Северна Америка. Затова пеканът е известен още като американски орех. В Европа е пренесен през 16 век от испанските колонизатори.
Сърцевината на този вид орех е изключително вкусна, сладка и високо калорична. В една ядка могат да се открият 71% мазнини, 15% въглехидрати, 10% протеини, минерални вещества и вода. Пеканът е богат на калций, магнезий, натрий, желязо, мед, селен, флуор фосфор, манган, калий, цинк и на витамините А, В и Р. Доказано е, че тези вкусни ядки влияят благотворно на организма – подобряват работата на повечето системи и органи. Особено полезно е пекановото масло, което възвръща младостта и красотата.
Пеканът съдържа дъбилни вещества и мононенаситени мазнини. Ето защо ядките са богати на гама токофероли, които предпазват от окисление мазнините, протеините и ДНК клетките; в същото време и на фитостероли, които са активен защитник срещу „лошия“ холестерол в кръвта. Една шепа ядки на ден могат да предотвратяват развитието на варикоза, атеросклероза, исхемична болест на сърцето. Има и безспорни противоракови свойства. Авитаминоза и анемия се лекуват лесно с пеканови ядки, защото стимулират апетита, намаляват умората, подобряват дейността на хормоналната и половата система.
Лечението на главоболие, простуда и загуба на сила е доказано при вътрешен прием на масло от пеканови орехи. Това масло заменя повечето мазнини, повишава имунитета и забавя процесите на стареене. Ако се прилага външно ( пример за това са маските и кремовете) – е възможно човек да се отърве от редица кожни заболявания (от слънчеви изгаряния до ухапвания от насекоми и гъбични проблеми). Маслото се препоръчва да се прилага при масажи, защото овлажнява, подхранва и подмладява кожата.
Тези ядки обаче са малко тежки за храносмилателната система. Затова се препоръчва да не се прекалява с консумацията им. Ако изядете повече от 100 грама наведнъж, е възможно да имате проблеми. Хората със затлъстял черен дроб и склонни към алергии трябва да внимават с консумацията. Както е известно, лекарство или отрова- всичко зависи от дозата.
В пекана има няколко важни В-комплекс групи от витамини като рибофлавин, ниацин, тиамин, пантотенова киселина, витамин B-6 и фолати. Взети заедно, тези витамини действат като ко-фактори за засилването на метаболитните ензими в човешкото тяло.
Интересно е да се знае, че американският орех е бил традиционна храна за индианците. Те най-често са го консумирали като ядково мляко. За да си приготвите такава напитка, трябва да счукате или да смелите с чопър пекани и да ги разбъркате с вода.
За разлика от нашенския орех американският има гладка черупка и тя е с а т.нар. затворени „шевове“, освен това формата на пекановия плод е по-издължена, а ядката е сплесната. Разлика има и във вкуса – този вид орех е много по-сладък от нашия.
Американският орех освен в кулинарията, фармакологията и козметиката, се използва и за дървесина. Това дърво може да живее до 500 години, а да плододава до 300 години. Днес това дърво се отглежда в Испания, Италия, а културни насаждения от него освен в САЩ има в Казахстан и Узбекистан. Интересно е, че пеканът е гостоприемник за трюфелите.