Измина повече от десетилетие, откакто McLaren представи на света P1. До края на тази година обаче феновете на McLaren може би най-накрая ще имат повод за празнуване, тъй като британската марка е готова да представи нов флагмански модел – такъв, който все още използва мощта на двигателя с вътрешно горене с голям работен обем.
Вътрешно известен като „P18“, предстоящият хиперавтомобил на McLaren ще предефинира автомобилните характеристики със своята plug-in хибридна V8 конфигурация. Очаква се P18 да предоставя зашеметяваща мощност, надхвърляща 1000 конски сили, чрез комбинация от бензин и електричество, като основата му ще бъде иновативно шаси от въглеродни влакна. В стремежа си да увеличи икономията на тегло и структурната цялост, докладите сочат, че седалките ще бъдат монтирани директно върху шасито, докато избрани компоненти на окачването ще бъдат изработени с помощта на най-модерната технология за 3D печат.
Макар McLaren да е известен с характерните си врати, според слуховете P18 ще предприеме смело отклонение от традицията, като възприеме вратите тип „gullwing“. Почерпил вдъхновение от състезанията във Формула 1, хиперавтомобилът ще разполага с активен заден спойлер и аеродинамични елементи, целящи да увеличат максимално притискателната сила и стабилността. В предната част на P18 се очаква да има фарове, напомнящи на модела Artura.
Ентусиастите, които с нетърпение очакват дебюта на P18, няма да трябва да чакат още дълго, тъй като представянето е планирано да се състои преди края на годината. Никълъс Браун, президент на американския регион на McLaren, разкри, че в момента инженерите са ангажирани с фината настройка на хиперавтомобила, за да гарантират, че той ще предостави несравнимо изживяване при шофиране. Хибридният задвижващ агрегат, за който се твърди, че е с до 70% по-лек от съществуващите системи, използвани в гамата на McLaren, подчертава ангажимента на компанията да разширява границите на производителността и иновациите.
Въпреки че в автомобилната индустрия се наблюдава преход към електрическо задвижване, решението на McLaren да запази двигателя с вътрешно горене в P18 отразява твърдението на главния изпълнителен директор Майкъл Лейтърс, че „истинските суперавтомобили“ ще продължат да разполагат с двигатели с вътрешно горене поне до 2030 г. Въпреки това сегментът на електрическите автомобили се развива бързо, като вече се появяват сериозни претенденти като Rimac Nevera, Lotus Evija и Pininfarina Battista. С очакваната поява на новия Tesla Roadster и първия електрически автомобил на Ferrari, планиран за 2025 г., сцената е подготвена за динамично бъдеще в областта на високопроизводителната електрическа мобилност.
В перспектива се очаква Porsche да даде зелена светлина за производството на концепцията Mission X, а китайският автомобилен производител BYD пусна на пазара модела Yangwang U9. Заслужава да се споменат и китайският Nio EP9 и японският Aspark Owl. Тъй като до 2030 г. остават още няколко години, автомобилните производители по света имат достатъчно възможности да приемат революцията в електрическото представяне и да оформят бъдещето на автомобилното съвършенство.