Eволюцията на полета при насекомите ги е отвела в небето с невероятни височини и скорости. Летенето изисква създаване на повдигаща сила и за това имаме нужда от молекули във въздуха, нещо, което става по-малко концентрирано колкото по-високо се издигаме. Това ни накара да се чудим коя е най-голямата височина, на която може да лети едно насекомо, пише Lifestyle.bg.
Само защото една пчела не иска да изкачи Еверест, не означава, че не може.
Световният рекорд на Гинес за най-високо летящо насекомо се държи от вида Aglais urticae, познат като копривна пеперуда.
Тези мигриращи пеперуди са забелязани да летят над ледника Zemu в източните Хималаи на надморска височина от 5 791 метра. Ако бяха алпинисти, те почти биха могли да надминат Килиманджаро с този талант, но всъщност има още едно насекомо, теоретично способно да изкачи покрива на света.
Група учени в Рилонг, Китай, улавят мъжки земни пчели Bombus impetuosus на надморска височина от около 3250 метра и ги слагат в летателна камера от плексиглас. След това те коригират барометричното налягане в камерата на полета с помощта на ръчна помпа, за да видят как това се отразява на способността им да кръжат, което е демонстрирано чрез извършване на контролирани, вертикални изкачвания вътре в тръбата.
Те правят това на редовни интервали, за да оценят максималната надморска височина на полета, разкривайки, че земните пчели могат да кръжат при еквивалентното въздушно налягане, което бихме намерили на височина от 9000 метра. Това е над 100 метра над връх Еверест, разкрива IFL Science.